Skip to main content

Zmena paradigmy myslenia?

Ako potuchlá hmla nad ruinami hradu z príbehu od Brama Stokera, sa vznáša hrozba vírusového ochorenia od Tatier k Dunaju. 
A nie len u nás, ale aj celosvetovo, čo je pre nás v srdci Európy , ako krajinu s otvorenou ekonomikou o to horšie.
 
Nikto nevie, čo príde. Nikto nevie, ako sa vírus zachová, či zmutuje na soplíkový, alebo sa zmení na masového vraha ako jeho bratranec pred storočím.
 
Ide jeseň a logika hovorí, že v chladnejšom a vlhkejšom počasí bude vírus o to snaživejší.
 
Vakcína v nedohľadne? Podľa môjho názoru bude tu. Rýchlo, napriek všetkým zatuchlým zákonom, ktoré hovoria o dvojročných testoch. Nemôžeme si dovoliť ďaľší prúser, ktorý by nás mohol hodiť do ešte väčšej recesie. 
 
Hľa, človek
 
Ľudia žijú v neistote. Sú medzi nami aj takí, ktorí tichého zabijaka podceňujú, neveria, myslia si, že je to len konšpirácia. Naozaj tomu veria? Alebo sa len snažia potlačiť strach?
 
Hľa, doba…
 
Čo si o tom myslíte vy? Dajte nám koment, prípadne odvážnejší napíšte konštruktívny názor, radi uverejníme. 
 
Pohľad z druhého brehu
 
Pokúsim sa na to pozrieť z druhej strany, tej slnečnej.
 
Myslím si, že koronadoba dala svetu a teda aj nám na rovnobežkách od Dunaja po Dunajec, aj iný pohľad na svet. Zmena celkovej paradigmy myslenia prišla v časoch prvotného stresu, kde sme za 3 mesiace znovu objavili, že sa dá žiť aj inak.
 
Rodiny boli opäť rodinami, partneri partnermi, kamaráti kamarátmi, aj keď možno iba po telefóne, ale predsa. Ľudia mali zrazu čas na všetko, čo predtým nebolo.
Firmy pochopili, že aj homeoffice je spôsob, ako sa dá fungovať. Prišli na to, že možno nepotrebujú toľko kancelárií (čomu sa síce nepotešili developeri), že ľudia vedia pracovať aj slobodnejšie. 
 
Samozrejme, že to malo aj tienisté stránky. Pokles tržieb, nižšie výplaty, možno nejaké výpovede. 
Nemyslíte ale, že možno aj dobre? Že sme si to už tak trochu ako #homosapiens tak trochu zaslúžili za svoje veľakrát scestné myslenie a večný negativizmus v dobe, ktorá by bola pre generácie, ktoré prežili dve svetové vojny rajskou záhradou?
 
Kde sú reálne hodnoty?
 
Ľudia konečne zistili, kde sú hodnoty a že to nie je len o nekonečnej nespokojnosti zamestnancov, podnikateľov, kde platí, že nikdy nie je dosť. Ideálne nepracovať a dostať viac sa za posledné roky stalo akýmsi nepísaným pravidlom.
 
Ja osobne s stratil tiež veľa. Ale pochopil som. 
Pre mňa to bolo niečo ako drahé školenie od života, ako robiť veci inak bez zbytočného stresu.
 
Prinieslo mi to o čom som dlho sníval. Začal som intenzívne variť a experimentovať #bezreceptu. Založil som si instagram s varením, akúsi digitálnu kuchárku. Vlastnú kuchárku. 
Varili aj kamaráti. Radi posielali svoj foodporn a ja som ich rád uverejňoval a robím to doteraz.
 
Začal som intenzívnejšie písať svoje obľúbené poviedky zo života (niektoré z nich som uverejnil, tu a tu.) Vydám knižku. Len tak pre seba. Baví ma to. Bez korony by som to asi tak nerozvinul.
 
Priamym dopadom tejto zvláštnej doby je pre mňa aj tento portál s ambíciou byť názorovým. Vyzerá to tak, že to aj čítate. Ja a mojch momentálne 8 kolegov to robíme z pasie. Snáď je to aj cítiť.
 
Dalo by sa o dopadoch “krízy”, či už kladných, alebo záporných hovoriť veľa. 
 
Čo korona priniesla vám? Napíšte a vyjadrite svoj názor. Samozrejme len ak chcete. :-)
 
Na Slovensku máme jedno šťastie. Nezažili sme to, čo na začiatku Taliani. Neumierali nám tu ľudia, ktorým sme nestačili kopať hroby, tak ako v New Yorku. Buďme radi.
 
Buďme zodpovední a nezľahčujme to. Verme, že my a to čo je možno nad nami pomôže prežiť túto dobu bez závažných negatívnych dôsledkov a straty našich najbližších, hlavne rodičov, starých rodičov. Chovajme sa maximálne zodpovedne.
 
Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže, hovorili naše staré mamy. 
Myslím, že to má niečo do seba, nie?
 
#Ďuro

Pridajte komentár