Skip to main content

V jednoduchosti je krása. Nedá sa ukradnúť. (MytoLogická ÚVAHA)

„V jednoduchosti je krása.“ Toto tvrdenie používame aj vtedy, keď si chceme zľahčiť to, čo potrebujeme vytvoriť. Dá sa ale súhlasiť, že na tom niečo bude. „Jednoducho Mária“ My staršieho vydania si pamätáme seriál, ktorý ovplyvnil záľubu národa, čumieť aj na nekonečno v podobe príbehu lásky. Polemizovať o tom, či bola Mária krásna sa dá, ale jednoduchá určite nebola.

Helena Trójska

Táto deva určite krásna bola. Jednoduchá určite nie. Paris, syn kráľa Priama z veľkej Tróje sa bezbreho zamiloval a pod rúškom noci si ju odviedol domov. Tento zločin z lásky, bol posúdený ako na Olymp volajúca krádež.

Čo narobíš, keď ti v Tróji chýba krása?

Zoberieš si ju bez ohľadu na možné dôsledky. Tie prišli po mori, ku brehom Tróje. Aj kvôli ženám vzniklo veľa konfliktov, ale tento sa zapísal do dejín ľudstva, ako jeden z tých, ktorý tvoril bájne príbehy. Na vojnu, ktorá je neodlúčiteľným znakom človečenstva sa vždy dôvod nájde. V tomto prípade to bola krásna zápalka.

Padlo veľa životov, ale ak by tento konflikt z lásky nebol, kde by sa preslávill Achilles a Hector? Nemali by sme prirovnanie o achillovej päte a programátori by nevymysleli vírusy, ktoré pracujú ako trójsky kôň.

Sláva víťazom, česť porazeným. Má vôbec nejaká vojna víťazov?

Dá sa povedať, že krásna Helena prišla do Tróje na koni. Na žrebcovi, ktorého nechceš. Veď sa mu pozri do očí... Krása môže byť zničujúca.

 

 

Dáva ti dievča krásu?

Hovorí sa, že keď je žena samodruhá a čaká dievča, že jej tá milovaná dcéra berie krásu. Tiež som započul, že v prípade očakávania chlapca je to opačne.

V oboch prípadoch by som si dovolil nesúhlasiť. Subjektívne si myslím a potvrdia to aj šťastné maminky, že je to vždy do mínusu. Pripúšťam ale aj to, že krása je relatívna.

Krása sa nedá ukradnúť. Buď ju máš, alebo áno.

#MIO a #Ďuro

P.S. S Ondrom chystáme výstavu v Bratislave. Ak by ťa náhodou jeho obrazy zaujali, sleduj nás. Ak by si si chcel prečítať ďaľšie úvahy, nájdeš ich TU.

 

Pridajte komentár