Skip to main content

Tlačovka, alebo, keby som bol vo funkcii ja.

“Čo len s nami bude? Toto je zlá doba.”, položí básnickú otázku s konštatovaním mama, ktorá zároveň čaká, že nebude len básnickou, na ktorú sa neodpovedá.
Naberá mi horúcu cesnakovú polievku, ktorej opar rozvoniava po celej miestnosti.
Chodím ku nej na návštevy. Bývam v hlavnom meste a tak prirodzene očakáva, že viem viac, ako ona.
Naberám si prvú lyžicu, sadne si vedľa mňa a čaká.
 
Som hladný a lyžica sa lyžicou, sa valí, snáď sa objaví to isté kuriatko, ktoré bolo na dne taniera vždy, keď som bol chlapec.
Keď mama naberie, komu z nás by sa neobjavila nejaká stotinu sekundy trvajúca spomienka z detstva. 
Sme stále starší a teraz je to mama, prípadne rodičia, ktorí potrebujú oporu. Aj takú tú psychickú.
 
“Pozeral si včerajšiu tlačovku? Ja už neviem, čo si mám o tom myslieť…”, snaží sa ma vytrhnúť z oparu cesnaku a dúfa, že jej konečne niečo poviem a ukľudním jej obavy viditeľné v očiach…
 
Túto situáciu asi pozná každý z nás a nielen pri stretnutiach s našimi rodičmi. Aktuálnu tému, riešenia a nadávanie na vládu, počuť zo všetkých strán. Áno zlá doba. Už som k tomu aj niečo napísal tu
 
Kovid, je mi znie ako meno kováča z Balkánu.
Momentálne, ale je minimálne tak hrozivý, ako Thor, boh hromu, ktorého sa báli a rešpektovali ho Vikingovia.
Kovid, vraj pôvodom z Číny, ale budí rešpekt celosvetovo.
 
Nebudem tu písať, to čo počúvate a čítate všade. Píšem len svoj názor, ako by mohla vyzerať tlačovka, ak by som bol premiérom, prípadne ministrom zdravotníctva ja.
Znelo by to odomňa, aktuálne asi takto.
 
"Prajem príjemný deň."
"Sme opäť po dlhom rokovaní pandemickej rady. 
Situácia začína byť vážna. 
Máme však vypracovaný plán, ako šírenie a dôsledky vírusu, ktorý nabral nový dych zmierniť. 
Vzhľadom na začínajúce pravidelné každoročné obdobie respiračných ochorení, medzi ktoré patrí aj chrípka, angíny a iné infekcie, úplne zastaviť podobnú nákazu pravdepodobne nezvládneme, ale urobíme všetko pre to, verím, že hlavne s vašou pomocou, pomocou obyčajných ľudí, aby sme ju zmiernili a zabránili tak zbytočným komplikáciám a úmrtiam.
 
Verím, že budete zodpovední a budete nosiť rúška až do konca. Je to veľmi dôležité. Chránite tým hlavne vašich najbližších.
 
Obdobie od októbra do konca marca je každý rok náročné. 
Po minulé roky sme si ho nevšímali, lebo zvýšené teploty a soplík z prechladnutí, sme nevnímali vážne. Dnes je situácia iná a koronavírus spôsobuje oveľa väčšie negatívne dôsledky, na ktoré sme neboli pripravení my a vlastne ani nikto na svete.
 
Čo ešte robiť okrem nosenia rúšok a pravidelnej dezinfekcie rúk?
Život nás naučil posilňovať imunitný systém, len v období, keď už sme reálne chorí.
 
Dnes je jednou z účinných vecí fakt, že by sme nemali zabúdať posilnovať imunitu aj preventívne.
Je vysoko pravdepodobné, že posilnený, pripravený imunitný systém, si lepšie poradí s potenciálnym problémom, akým je aj koronavírus.
 
Vitamín C, prípadne iné účinné možnosti na podporu vášho zdravia sú dostupné v každodennej strave, prípadne v doplnkových formách a  myslím, že každý z nás si ich vie zadovážiť v dostatočnej miere.
 
Prosím, nepodceňujte to, informujte o tejto možnosti aj vašich najbližších, hlavne tých starších, prípadne sa im o podporu imunity postarajte.
 
My robíme v dobrej viere všetko, čo je v našich silách, aby sme spolu s vami zabránili katastrofe v podobe veľa zbytočných úmrtí. To, že nejaké úmrtia, hlavne ľudí so sprievodnými chorobami budú, nepopierame, pokúsime sa s vami všetko zvládnuť, aby tu bolo sĺz čo najmenej.
 
Nemocnice, lekári a zdravotný personál sú opäť pod veľkým tlakom.
Budeme ich podporovať v miere možnej a vyhnúť sa totálnemu kolapsu, ktorý by sa pri nepriaznivej situácii mohol začať hlavne od januára, kde vrcholí sezóna chrípky.
 
Budeme tiež rozmýšľať, ako vyťažiť lekárov a zdravotný personál, ktorí sú už infikovaní, ale nemajú príznaky za využitia a dodržania všetkých dostupných bezpečnostných pravidiel. Uvedomujeme si, že pri stúpajúcom počte pacientov, ktorí potrebujú starostlivosť, sa to bez nic nebude zvládať ľahko a možno vôbec.
 
Prosím vás, občanov našej republiky, pomôžte nám, aby sme to všetko zvládli, veď sme len zástupcovia ľudu a teda vás.
Ľudia, možno nedokonalí, ktorí robia aj chyby, ale verte nám, že všetko, čo robíme, robíme v dobrej viere.
 
Nadávky a nekonštruktívna kritika, na ktorú máte právo, nám ale nepomôžu. Sme vo vojne, bez vašej pomoci ju nevyhráme a vírus, ktorý nám chce zobrať životy neporazíme.
 
XXX
 
Možno by ma niekto obvinil zo všeobecného múdrosráčstva. Ale takých nás je tu viac. :-)
 
Ako premiér, alebo minister zdravotníctva, by som upozornil na to čo tu ešte oficiálne z úst exekutívy a vedenia krajiny neodznelo. Podpora imunity a napríklad aj využitie bezpríznakového personálu.
 
Po každej tlačovke som nervózny aj ja. 
Nečudujem sa našim mamám.
Tlačové konferencie by mali skôr slúžiť na to, aby sa namiesto šírenia strachu a vykrikovania reštrikcií, povedala ľuďom pravda, i keď možno trochu krutá. 
Sedliackym rozumom sa dala dobrá rada so skromným výrazom a prosbami k tým, ktorí svojim hlasom #VoxPopuli vložili politikom dôveru.
 
Zatiaľ sa mi zdá, že tieto vlastnosti vykazuje len naša prezidentka.
Ostatní by si mali brať príklad.
 
Súčasná vláda nemá jednoduchú úlohu a nie je im čo závidieť. Nechcem sa ich zastávať, ale viete si predstaviť ten tlak, pod ktorým by ste boli, keby ste boli TAM?
Nie je jednoduché vyberať si z možnosti zlej a horšej, pričom netušíte, ktorá je ktorá.
 
Politici by si ale mali uvedomiť, že ich úlohou je okrem iného vnášať medzi ľudí pokoj a pocit, že sa to dá zvládnuť a to za každých okolností.
 
Ale to je len môj názor.
Máte iný? Napíšte do komentu, prípadne zašlite názorový článok. Radi uverejníme.
 
#Ďuro
 
P.S. A čo si myslíte o celoštátnom testovaní? Zahlasovali ste v ankete na našom Facebooku?

 

Pridajte komentár