Skip to main content

Pohľad na ženskú krásu, od roku nula. (Časť druhá.)

Ten, kto čítal minule, vie že sme si ako muži, rozobrali pár ženských postáv a fyzických charakterov, ktoré nám dejiny ukázali ako atraktívne, z obdobia pred narodením toho, od ktorého sa ráta dnešný letopočet.
 
Kto nečítal, má šancu TU.
 
Nasľuboval som, že sa pozrieme na ženské postavy a ich krásu z obdobia po Betlehemskej hviezde, až do roku 1900.
 
Tak teda poďme na to.
 
Priznám sa, že som si “naprvú” nevzpomenul na ženu, ktorá by nás očarila do roku 1000 n.l. tak, že by bola hodná vzpomienky a preto som využil žolíka “Priateľ na Facebooku”. Z ponuky, ktorú som dostal, som si vybral dievčinu spoza rieky Moravy.
 
Libuša
 
Tak ako Štefan v zmienenej prvej časti oral, oral aj Přemysl. Možno aj preto sa volá Oráč. Vyoral si Libušu, zobral si ju za manželku a kukal, jak vyoraná myš, čo všetko vyveštila neviemodkiaľ a predpovedala budúcnosť českú. Asi sa to týkalo aj českých žien, ktoré povedzme si celkom ujdú, tak ako tie naše. :-)
 
Wikipédia nám poskytla imagináciu, ako asi vyzerala. Samozrejme som si vybral tú od Josepha Mathausera, kde sa mi asi najviac páčila. Keď sa neotočí zostane navždy krásna. Veď posúdťe.
 
LIBUSA VOX

 

Sú tu nejakí odborníci na českú krásu, ktorí by vedeli ohodnotiť, či sa kňažná Oráčová, akotak približuje súčasnosti v Kráľovstve českom? 
 
Katarína Sienská
 
V dnes obúbenom vínnom Toskánsku sa v roku 1374 narodila Katarína, ktorú vraj od mala prezývali Eufrozína, pretože bola slnkom a potešením rodiny.
Svetská krása, ju asi veľmi nezaujímala, jej videnia, týkajúce sa viery v Boha, boli pre ňu extázou, ktorých výpovedná hodnota narobila šum v cirkevných kruhoch.
Prináleží nám mužom hodnotiť ako ženu, nejakú sväticu?
Podobizeň, ktorú som vybral, naznačuje, že mohla byť vcelku pekná. A tu nech nám to konštatovanie aj zostane. Veď sme gentlemani, nie? :-) 
 
sienska katarina

 

Johanka z Arku
 
Rodená 1412 v iskrivom kraji Champagne, ktorý je nám sympatický a preto bola určite pekná! :-)
 
Pre angličanov síce všetko, len nie mladá slovútna dáma, zato pre Francúzov hrdinka, Panna Orleánska, s ktorou vybojovali víťazstvo.
Pripájam ilustráciu na ktorej má parádnu zlatú prilbicu, krajšiu ako Palas Aténa. V očiach mala určite esprit a iskierky, ako šampanské, možno aj preto vojaci neváhali a pod jej vlajkou ťali hlava-nehlava.
 
Kto si ju predstavuje krátkovlasú v brnení, ktoré skrýva perfektnú postavu ako ja?
 
Johanka z arku

 

 
Ak Johanka skončila viete snáď všetci. Nežné črty a nevinné neobmäkčili cirkevný súd a za kacírstvo bola na radosť angličanov upálená na hranici. 
 
Pekné ženy to nemali vždy ľahké.
 
Alžbeta Báthory
 
Aby som neopomenul naše krásky, nemôžeme zabudnúť na Alžbetu, paniu Čachtíc.
Pravdepodobne pokroková dáma druhej polovice 16.storočia, ktorá keby žila dnes je určite influencerkou, ktorá by propagovala hlavne prírodnú kozmetiku. Podľa povestí (a filmu od Juraja Jakubiska), múdra žena, mala rada bylinky a lektvary.
 
Zlé jazyky tvrdia, že sa kúpala v krvi panien. Vraj jej pomáhal Ficko. Ak to tak bolo, nečudujem sa, že to mohlo byť peklo. Ktovie čo by sa dialo, keby sa Ficko vrátil aj v tomto období...
 
Pozrite sa lepšie do jej havraních očí a posúdťe, mohla byť naozaj chladnou vrahyňou?
 
bathory

 

Čo sa týka postavy vyzerá typicky slovensky. Jedným slovom pekná, ako stvorená na materstvo a veci s tým súvisiace. :-) 
Pod načinčanou krinolínou sa môže skrývať väčší zadok, ale nekazme si to.
Hovorí sa, že sem-tam blúdi po nociach v bielom, ak ju niekto videl napíšte a priblížte nám, ako skutočne vyzerala a či ju maliar, tak trošku nevylepšil.
 
Alžbeta Tudorová
 
Keď už o Betkách, tak dajme aj túto vrstovníčku tej našej. Alžbeta I. z dynastie Tudorovcov, je označovaná za kráľovnú zlatého veku Anglicka. 
Počas jej panovania jej krajina kvitla, či už po ekonomickej stránke, ale aj kultúra a divadlo, čomu napomohol aj William Shakespeare osobne.
Fyzickou krásou neovplývala. Výrazná tvár s dlhým špicatým nosom a prísnymi očami…. Nie, takto si nepredstavujem ženu mojich snov. 
 
tudorova alzbeta

 

Vraj mala veľa nápadníkov a milencov. Ktovie, čo od nej chceli. 
Viem si ale predstaviť, že pár mužov túži práve po tomto type fúrie, ktorá im bude rozkazovať. :-)
 
Nikdy sa nevydala a neporodila žiadneho potomka. Možno aj preto na sklonku života trpela depresiami a melanchóliou.
 
 
Madame de Pompadour
 
Jedna z najznámejších mileniek všetkých čias očarila krásou a #ktoviečímešte kráľa Ľudovíta XV tak, že ako obyčajná meštiačka získala titul a majetok, ktorý sa dnes nedá ani oceniť.
Viete si predstaviť, že vlastníte napríklad Elyzejský palác?
 
Vplyv nemala len za dverami Ľajošových spální, ale istý čas rozhodovala aj v politike.
Raz darmo, krásne ženy to majú veľakrát ľahšie.
Z ohováračiek a moralistov si nič nerobila. Žila ako vedela.
Venovala sa divadlu, literatúre, vzdelávala sa. Nielen krása vie upútať muža.
pompadour

 

Zachované obrazy tejto dámy sú všade veľmi podobné a to pre nás odborníkov na ženskú krásu znamená, že vieme konečne reálne posúdiť. Podľa mňa postavička jedlá, vlasy skryté pod dobovou parochňou - asi blond, z očí ide IQ nad 100. :-)
 
Ktovie, možno bola aj tak trochu PERFÍDNA. Že neviete aká? Kliknite a čítajte legendu z pera veľkého #Golema. 
 
Pri ženách neplatí to, čo u nás mužov evidetne lepšie pasterizovaných. Doplatila na to aj Madam de Pompadour. S fyzickou krásou sa stratil aj kráľov záujem. 
 
Taká európska geiša.
 
Ozaj viete, že zmienka o prvej geiši v Japonsku je z podobného obdobia? A viete, že japonská geiša mohol byť aj muž? No do toho ďalej asi nejdem.
geisha japonska

V každom prípade na fakt o začínajúcej dobe geiší ma upozornil kolega #Bordeaux. Myslel som si, že tieto múdre spoločníčky a kňažky lásky, boli definované oveľa skôr.

Práve čítam postrehy z môjho Facebooku a vidím, že zmením letopočet uvedený na začiatku. Na ženy po roku 1700 do 1900 n.l., si ešte posvietim nabudúce. Veď kto by nebol zvedavý na Katarínu Veľkú a Máriu Teréziu?
 
V minulej anonymnej ankete hrali práve ženy s moletnejšou postavou, pre mňa prekvapivo prím.
 
Skúsim opáčiť nášho kolegu "nymfovumena", či nám nešrajbne o ďaĺšej žene z svojho pripravovaného hudobného albumu. Kliknite a vypočujte si ukážku, pieseň o Venuši.
 
#Ďuro.
 
P.S. Ak máte nejaký tip, na známu ženskú, ktorá vás očarila krásou v intervale histórie 1700-1900, kľudne napíšte, ZHODNOTÍME. :-)

 

Pridajte komentár