Skip to main content

Krása nie je všetko (MYTOLOGICKÁ úvaha)

„Si krásna ako Jana Brejchová a príťažlivá ako Gina Lollobrigida“ – asi takto balili muži, s ktorými si tykal môj otec. Takýmto jednoduchým, ale funkčným spôsobom snažili ženu dostať tam, kam sa chodí naboso a sporo odetý. Funguje to dodnes, akurát ako muž, vymeníš mená známych krásavíc. Je to lichotivé, či nie? 

Kto je tu najkrajší?

Afrodita by sa len zľahka zasmiala, podvihla brvu a v jej nebesky modrých očiach by bolo cítiť jemné, máličko drzé, všeobecné opovrhnutie. Veď kto už môže byť krajší ako ona – Bohyňa Krásy. To, že jej v rámci úspor ministerstiev Olympu pridelili aj plodnosť a spolu s Amorom (tiež nazývaným Eros), sa tak trochu stará aj o lásku je druhoradé. Samozrejme, že bola najkrajšia!

 

 

Bolo do nej zaľúbené nespočetné množstvo bohov aj smrteľníkov, ale jej krásu a možno aj tienisté stránky božskej osobnosti si naplno užíval jej manžel Héfaistos. Ktovie koľko krát ho jej správanie priviedlo do stavu, že musel svoj hnev vymlátiť v kováčskej dielni. Kronika Olympu o tom nepíše, ale asi veľakrát. To sa mu kulo, že?

Vedeli ste, že Afroditu mali (a možno aj majú) za svoju patrónku aj dámy najstaršieho remesla? Veď ktorá prostitútka sa necíti najkrajšia? 😊 Akurát netuším, či tie dámy vedia, že má pod palcom aj plodnosť a tak trochu aj lásku. Nie som si úplne istý, či im ich patrónka vie vybaviť pracovnú imunitu.

Afrodita sa objavuje v mnohých mýtických príbehoch. Zlaté jablká Hesperidiek, o ktorých sme písali aj TU, sa ocitli kde - kade. Jedno z nich, ale ukradla Bohyňa Sváru Eris, a s nápisom „TEJ NAJKRAJŠEJ“ ho hodila medzi bohyne Aténu, našu milú Afroditu a Héru. Tie dve si nejako zobrali do hlavy, že môžu byť aj oni tie najkrajšie. 

A čo sa dialo potom?

No uhádnite. Hovorí sa, že na vojnu treba peniaze, peníze a peneži. Ale aký je dôvod? Spor o jablko a titul neoficiálnej súťaže krásy? Aj toto dokážu ženy nielen božského pôvodu.

Trójska vojna... Ale o tom možno nabudúce.

Čo na záver? Súhlasíte s tým, že krása nie je všetko? Možno príliš často opakovaná zovšeobecnená myšlienka. Ale zdá sa, že nemôžeme namietať, že nepravdivá.

#Ďuro

P.S.1. Projekt Mytologických úvah vyrábame s Ondrejom. Kto je Ondrej? Čítaj a počúvaj TU.

P.S.2. Ondrej – MIO, je jeden z najpredávanejších autorov v projekte #Litografia69.  Checkni nás.

 

 

Pridajte komentár