Skip to main content

Hudobná komédia BRANICKÝ ZÁZRAK (TIP na Január)

Už ste sa zamysleli, čo budete robiť v januári?

Mnohí z nás máme na nový rok kopec predsavzatí, spísaných buď v hlave, alebo aj v poznámkach v mobile, na papieri prichytenom optimistickou magnetkou na chladničke.

Ciele si nedávam vysoké. Viem, že o pár týždňov príde moment, keď sa pozastavím a poviem si, že zase nič z toho.

Jeden cieľ mám ale jasný. Cieľ na ktorý som myslel dlhé roky. Mám 45 a je načase robiť veci, ktoré ma budú baviť. A aj preto som sa pustil s dlhoročným kamarátom Mišelom do kultúry. Je to skvelý pocit, Mišel vie ako na to a ja sa snažím, čo to dá aby tie naše veci fungovali.

Jedna záležitosť z nášho repertoáru na rok 2023 je hudobná komédia Branický zázrak. Prikladám tlačovú správu.

 

Branický zázrak

 

Pretancovať sa s ľuďmi bez domova späť k radosti zo života.

Humorná nadsázka, originálna autorská hudba, hravá choreografia aj netradičné poňatie spoločenských i rýdzo osobných tém.

Nový divadelný muzikál Branický zázrak oskarového režiséra Jána Svěráka a Tomáša Klusa  má slovenskú premiéru 22./23. januára 2023 v Divadle NOVÁ SCÉNA.

Libreto muzikálu z pražskej periférie napísal filmový režisér Ján Svěrák a piesne aj texty k nemu napísal spevák Tomáš Klus. Pre Jána Svěráka je uvedenie muzikálu divadelnou prvotinou: „Začal som písať nový scenár, a dlho som nechcel uveriť tomu, že mi pod rukami nevzniká film, ale divadelný muzikál. Ja som divadlo nikdy nerobil! A kto by mal zložiť všetky tie nové piesne? Snáď jedine Tomáš Klus by mohol...“ A Tomáš Klus ako zázrakom mohol a nielen, že mohol, on si príbeh tak zamiloval, že pre neho počas niekoľkých mesiacov zložil šestnásť nových piesní. „Nič lepšie som asi v živote neurobil. Snáď preto, že som prvýkrát nepísal len o sebe,“ priznáva autor hudby.

Mystický príbeh z dnešného Braníka rozpráva o pesničkárovi v kríze stredného veku. Cíti, ako sa vzďaľuje svojej žene a ako mu ubúda síl. Keď mu zmizne aj bicykel z garáže, rozhodne sa nájsť vinníka a získať späť, čo mu kedysi patrilo. Tak sa dostane až k miestnym bezdomovcom, v lesíku ktorých sa údajne za splnu zdajú mocné sny. Strávi s nimi magickú noc, ktorá prinesie nečakané prebudenie.

Nebol by to filmový režisér, aby nenatočil k muzikálu hudobný klip, a to rovno pri pražskej magistrále, kde si ľudia bez domova postavili svoje príbytky. Ján Svěrák v muzikáli spája pôsobivé kontrasty: prostredie bezdomovcov a pozlátko popularity slávneho speváka, dekorácie z recyklovaných materiálov a výtvarné projekcie. Civilné reálie pražskej periférie a zápletka s ukradnutým bicyklom vytvárajú v kombinácii so vznešenými tónmi živej hudby traskavú zmes. Humorné nadsadenie a hudba majú silu s ľahkosťou odovzdávať posolstvá, ktoré si divák môže odniesť vo svojom srdci.

„Máme tendenciu zatvárať oči pred realitou, pokiaľ sa nám nepáči ako napríklad spomínaní bezdomovci. Pritom to býva práve ona odmietaná a zapudzovaná časť skutočnosti, ktorá nám nastavuje to najvernejšie zrkadlo,“ uzatvára Jan Svěrák.

Hrajú Tomáš Klus, Veronika Khek Kubařová, Martin Dejdar, Šimon Bilina, Radka Pavlovčinová alebo Dušan Kollár.

 

Libreto a réžia: Jan Svěrák

Hudba a texty piesní: Tomáš Klus

Choreografia: Tomáš Rychetský a Denisa Musilová

Scéna: Nikola Tempier

Kostýmy: Katarína Hollá

Hudobné aranže: Jan Lstibůrek

Zvukový majster: Jiří Topol

Hrá: kapela Tomáša Klusa a hostia

Asistent réžia: Pavel Šimák

Produkcia: Biograf Jan Svěrák

Dĺžka predstavenia: 120 min. /vrátane 20min. prestávky/

Verím, že hlavne fanúšikovia muzikálu nezaváhajú. Muzikál je u nás nie veľmi rozšírený. Dal som si za novoročné predsavzatie navštíviť ich behom roku 2023 viac. Práve na Novej Scéne sa ich hrá niekoľko.

Ak vás tento novoročný tip zaujal, kliknite si SEM a pokukajte vhodný lístok. Ak si z Bratislavy a okolia a si váhavý, lebo máš pocit, že máš čas, porozmýšľaj. Dobré miesta sa míňajú – neváhaj. 😊

 

#Ďuro

P.S. Inak o muzikále presne pred rokom a celkom úprimne pokecala Margaréta Vargicová. Ak chceš vypočuj si podcast TU.

 

Branicky zazrak Bratislava

 

 

 

 

Pridajte komentár