Skip to main content

5+1 pre múzy - Josef Blecha (O KARIKATÚRE inak)

„Čo zazeráš, ako Kain?“

Káravý tón a dvihnutý ukazovák mojej starej mamy, mi navždy zostane v spomienke. Vždy sa nad ňou usmejem a vynorí sa mi práve vo chvíli, keď sa na niekoho hnevám a asi zazerám. Pomáha mi to, ukľudniť sa.

„Podľa očí, poznáš človeka.“, tvrdím ja a mám pocit, že v tomto smere mám vcelku dobrý odhad. Z očí sa dá vyčítať naozaj veľa.

Keď sa povie karikatúra, každý z nás si predstaví kresbičku z humorne ladených časopisov, prípadne portrét s vtipne deformovanou tvárou.

Nemusí to tak byť.

Josef Blecha, pre mňa, jeden z najlepších českých karikaturistov, označovaný, ako nasledovník Adolfa Hoffmeistra, robí karikatúru trochu inak.

 

Blecha Autoportret

 

 

Uhladená linka tváre, ktorej sa snaží dať výstižný výraz konkrétnej osobnosti na čistom pozadí, je doplnená často farebnou kolážou, čím dostáva portrét iný rozmer.

Sám tvrdí, že je to skôr zjednodušený portrét.

Súhlasím. Sám by som to lepšie nenazval.

Svoju prvú karikatúru Jiřího Stivína, ktorú mu uverejnili v mladosti, pripojíme, ak sa ju podarí Josefovi nájsť.

Vypočuj si krátky rozhovor, ak ťa zaujalo.

 

 

#Josef a #Ďuro

 

P.S.1

Zo slovenských slov, ktoré má rád doplnil slovo bábika a k nej výraz bábkovodenie – čo by mal byť výraz pre bábkohranie. Či je spisovný musím preveriť. Ak sú tu nejakí linguisti, okomentujte, budeme radi.

P.S.2

Podcasty 5+1 pre múzy, nájdeš v kategórii Vox ProArt, KLIKNI SEM.

 

P.S.3

Sorry, za svoje zakoktania v úvode, budem sa snažiť prejav uhladiť a vylepšovať. Ospravedlňujem to ulicou #VoxPopuli, ale je to pre mňa slabá náplasť.

Blecha Bono

 

Blecha Pavarotti

 

Pridajte komentár