Čo je litografia? (Edukatívna výstava litografie v EUROVEA 14.-24.10. 2024)
V spolupráci s EUROVEA sme pripravili edukatívnu výstavu litografickej tlače. Je to príležitosť, ako uvidieť ako sa tvorí tento druh umenia. Tiež je to šanca ukázať aj deťom v rámci všeobecného rozhľadu niečo, z čoho sa budú tešiť (ukážky tlače na viac ako 150-ročnom stroji sa oplatí vidieť) a naučí ich, ako sa tlačilo v minulosti.
Základom termínu sú grécke slová „lithos - kameň“ a „grafein – písať“. Stará technika tlače, ktorá bola vynájdená Aloisom Senefelderom. V 18. storočí, bola určená skôr pre praktickú tlač.
Postupne sa ale do tejto metódy tlače z plochy zamilovali aj výtvarníci ako napríklad Goya, Ingres a v našich končinách asi všetkým známy Alfons Mucha, ktorí touto zaujímavou technikou realizovali na papier svoje diela.
Základom je úplne povrchom rovný a hladký litografický kameň – vápenec, ktorý sa ťaží prevažne v Bavorsku a jeho rozmery sú rôzne a môžu byť aj prekvapivo veľké.
Na dokonale vybrúsený podklad sa kreslí/maľuje prevažne litografickou ceruzou a špeciálnym tušom.
Princípom je vzájomné odpudzovanie mastnoty a vody. Pokreslené miesta priťahujúce farbu sa obtláčajú o kameň a zanechávajú stopu na špeciálnom litografickom papieri.
Kumšt spočíva hlavne v časovej náročnosti, kde sa umelec pri kresbe v podstate nemôže pomýliť a tiež vo farbách – ich počte, ktoré sa vrstvia na seba. Špeciálne pri sútlači musí byť tvorca precízny a znalý, aby sa dielo podarilo pre neho v uspokojivom výsledku. Časová náročnosť tlače sa môže natiahnuť na niekoľko dní práce.
Počas 11 dní edukatívnej výstavy s ukážkami tlače sme pre všetkých zvedavcov a milovníkov umenia pripravili litografickú tlač troch maliarov, ktorým litografia ako technika počarovala. Každý deň o 17:00 a dva dni aj o 10:00 pre oči detí zo škôl, môžete vidieť túto tlač naživo. Akademický maliar Marián Komáček bude robiť ukážky tlače na viac ako 150-ročnom manuálnom lise.
Prečo litografia? Čím je táto technika tlače výnimočná?
Marián Komáček: S litografiou som sa stretol ešte počas štúdia na strednej umelecko-priemyselnej škole. Mám odloženú prvú litografiu, na ktorej ma zaujala kresba mastnou kriedou na
kameň a následný odtlačok na papier. Táto technika sa mi zapáčila a venujem sa jej posledných 30 rokov neustále. Najťažšie však bolo zvládnuť technológiu a techniku tlače. Ja som experimentoval a zdokonaľoval sa aj vďaka odborníkom, ktorých som v živote stretol.
Prináša mi to radosť. Práca s kameňom a príprava tlače tejto starej techniky je už vzácne remeslo, ktoré sa vytráca a preto sa snažím zachovať túto klasickú techniku aj pre budúce generácie. Veľmi sa teším, že mám príležitosť ukázať to, čo som sa naučil priamo ľuďom.
Ondrej Michalek – MIO: Liografie je za mě v době, kdy i umění sklouzává do umělé inteligence, projektorů a obecně se v něm vytrácí výtvarná zručnost naprostý klenot. Vše se tiskne manuálně a každý pohyb umělcovy ruky je v ní přesně zachycen. Zároveň nabízí ohromnou volnost a možnost spojit současný styl s přes 250 let starou metodou “tisku”. Tisku ve velkých uvozovkách, protože zde se jedná o originál, jen ve větším počtu kusů.
Peter Stankovič: Keď som ako decko chodil okolo galérií, hodiny som čumel na litografické tlače a nechápal som tú štruktúru a zvláštnu tajomnú atmosféru. A mám to dodnes. Aj preto mi táto technika učarovala, a vždy keď mám príležitosť, idem do toho s radosťou. Som rád, že sa určite stretnem s veľa ľuďmi, čo majú záujem vidieť túto techniku. Najmä pre deti to môže byť poučné a tiež čarovné.
Dielní s technikou kameňotlače je ako šafránu. Na Slovensku nevieme o žiadnej. V Čechách sa dajú litografické dielne spočítať na prstoch jednej ruky. Daný stav spôsobuje aj to, že sa hlavne mladí výtvarníci a grafici púšťajú do tlačí digitálnych, tlačenými priamo z počítača.
Pri litografii je fascinujúce sledovať ten „remeselný fór“ a vôňu farby zmiešanú s pocitom, pri ktorom výtvarník sleduje, ako sa postupne tvorí daný obraz.
LITOGRAFIA. PREČO A NAČO JE DOBRÁ?
Umenie všeobecne, je neoddeliteľnou súčasťou života, ktoré nás obklopuje a často si ho vôbec neuvedomujeme.
Výtvarné umenie má veľa podôb a techník.
Jednou z nich je litografická tlač.
Litografia má význam:
- Pre tých, ktorým sa páči a chcú si ňou skrášliť príbytok.
- Pre zberateľov umenia (bez rámu je „skladná“, nezaberá veľa priestoru)
- Pre menších aj väčších investorov (hodnota môže rokmi stúpať)
- Ako hodnotný darček na narodeniny, meniny, okrúhliny, svadby a iné príležitosti, ak chcete obdarovaného potešiť.
- AK CHCETE POTEŠIŤ SEBA :)
Umelec, ktorý si techniku starých majstrov skúsi, určite neoľutuje.
Tiež neoľutuje ten, kto má rád umenie a ani človek, ktorý litografickú tlač dostane ako darček.
Tešíme sa, že sme v spolupráci s EUROVEA pripravili túto výstavu, ktorá bude iste zaujímavou príležitosťou vidieť na vlastné oči toto umenie starých majstrov. Tešíme sa na všetkých, ktorí prídu.
Pridajte komentár