Skip to main content

O viere, náboženstve a pridružených úchylkách

Viera je skvelá vec. Dáva nám nádej, pomáha nám prežiť. Pri prekážkach, ktorým muselo ľudstvo i jednotlivci počas celej svojej existencie čeliť, bola často úplne banálna a  iracionálna viera jediným svetlým bodom pri útrapách, ktoré im nachystal (meno si dosaďte podľa vlastnej viery či neviery)... Viera v slušnosť nám často pomohla vyhnúť sa konfliktom, potýčkam i mnohým vojnám. Viera v samotné ľudstvo nám dennodenne zabraňuje v tom, že nepokračujeme v najrýdzejšej tradícii mocných a neopozabíjame našich prvorodených už pri ich prvej zasratej plienke. Ja napríklad verím, že túto moju úvahu všetci dočítajú až do konca. Viera pomohla aj Mojžišovi, keď 40 rokov nevedel chytiť GPS signál, v zúfalstve vláčil bandu veriacich migrantov po púšti a sľuboval im akúsi zasľúbenú zem, v ktorej každý dostane od štátu Mercedes, balík trávy a nepodmienený základný príjem.

A na základe viery vo vyššie dobro boli zas započaté všetky vojny od úsvitu mysliacej a veriacej civilizácie. To je jasné, ináč by ste predsa do žiadnej vojny nedokázali poslať ani toho najtupšieho ožratého mužika kdesi spoza Uralu, aby si šiel dať dobrovoľne dolámať hnáty, rozpárať riť a odtrhnúť hlavu. A aby ho jeho žena síce so slzami ale predsa len pustila, aj ona musí tiež silne veriť, že sa vráti. Alebo veriť aspoň v to, že jej miesto jeho ostatkov pošlú vytúženú záchodovú misu či mikrovlnku. Zaujímavé, že tá istá viera vo vyššie dobro zas pomáha vojny aj ukončovať. Len v tom prípade musí v to vyššie dobro dosť silno veriť aj ten, kto si želá mier.

 

Viera v zisk hýbe kolesami celosvetovej ekonomiky od novoveku. Bez nej by Columbus neobjavil Ameriku. A neobjavili by ju ešte pred ním ani Vikingovia. A vlastne by do nej nedoputovali ani „Indiáni“, pôvodní ľudskí obyvatelia tohto kontinentu. Vo viere v pohodlnejší život tam došli cez Beringovu úžinu odkiaľsi z Ázie. Hádam aj z Indie.

 

Táto úžasná viera v zisk stojí tiež za všetkými vedeckými objavmi, technológiami a pokrokom v medicíne. Nebyť jej, tak by ani ten najšikovnejší vedec nemal ani vindru na začatie základného výskumu či odskúšanie skvelého nápadu v praxi. Nalejme si čistého vína. Nie je za tým žiadna filantropia. Všetky takéto projekty sa dokážu zrealizovať len preto, že sa nájde niekto, kto verí, že na tom zarobí a tak sa veľkodušne zatvári, že to na začiatku zacvaká. Často si na tom spraví aj bohovské PR, zapredstiera svoju silnú vieru v humanitu a ďalšie bla, bla, bla. A mnohí mu to aj uveria.

 

Istý pán Karl Marx zas naivne veril, že ľudstvo je vo svojej podstate dobré, inteligentné a usilovné. Vystaval na tom spolu s príživníkom Engelsom svoju utopistickú ideu komunizmu. Táto po mnohých stroskotaných praktických pokusoch nabrala dokonca až podobu náboženstva. Komunizmus je vo väčšine svojich vonkajších čŕt úplne rovnaký ako mnohé náboženstvá. Má nespochybniteľné doktríny, kopu idiotov, ktorí sú presvedčení o jeho správnosti a nútia svoje obludné predstavy násilne aj ostatným. A tiež to, že v praxi to nikdy nefungovalo, stálo to neuveriteľný kopec prehajdákaných peňazí a ďalších zdrojov, umreli milióny nevinných ľudí, pre nič trpeli viaceré generácie a nik za to celé nechce prevziať zodpovednosť. Napriek tejto očividnej podobe sa komunizmus s náboženstvom takmer vždy odpudzuje ako voda a oheň. Alebo ako Stalin a Hitler, aj títo boli veľmi podobní, mali rovnaké plány, metódy i propagandu. A až do roku 1941 boli nerozluční kamoši vo viere vo vyššie dobro. Teda aspoň vyššie dobro pre pár vyvolených. Otec komunizmu Marx však náboženstvom celý život konzistentne pohŕdal. Nazval ho dokonca Opium des Volkes – ópiom národa. V tomto mu vlastne dávam za pravdu. Aj keď…

 

Čo je to vlastne náboženstvo? Je to organizovaná a inštitucionalizovaná forma viery. Fundamentom každého silného a úspešného náboženského projektu je viera v zisk. V záujme svojej viery v zisk šíria šéfovia konkrétneho náboženstva oficiálne prvky ich náboženskej viery medzi masy. Činia tak zvyčajne pomocou násilia, podvodu, vydierania a ďalších typicky krásnych humánnych činností. Zakladatelia každého náboženstva pri rozširovaní členskej základne svojej inštitúcie zvyčajne taktne zamlčujú vlastnú vieru v zisk pred ostanými spoluveriacimi. Medzi príklady inštitucionalizovaného náboženstva môžeme radiť napríklad scientológov, pastafariánov, Abrahámske náboženstvá, liehovistov a podobne.

 

Ja preto v zásade nepodporujem žiadne náboženstvá a viery okrem viery vo mňa samotného. Do jedného sú to totiž všetko podvodnícke, kacírske, a pokrytecké spolky. Existencia každého z nich oslabuje moju jedinečnú božskú podstatu a znamená tiež odliv veriacich a v neposlednom rade i peňazí peňazí odo mňa.

 

Takže, ak chcete skutočne veriť, veriť s odvahou a slepou naivnou religiozitou, veriť bludom, poverám a potieraniu zdravého rozumu, nechať sa obalamutiť transcendentálnymi sľubmi a vyhrážkami, ktoré sa nikdy nesplnia, byť mentálne i emočne ovládaný osobou, ktorá sústavne tvrdí nezmysly a kráľovsky si žije vyciavaním peňazí od vás a vašej rodiny, ak si chcete nechať kecať do života od frustrovaného, pokryteckého nímanda, ktorý sa skrýva za prázdne reči o láske a porozumení, ak chcete za poriadny obnos nechať slúžiť rituál za to aby sa váš trápny sused s jeho novou Teslou rozrieskal na diaľnici, ak si myslíte, že k spáse vašej duše po smrti vám stačí úprimne oľutovať vaše hriechy a prijať do srdca Boha, ak chete v najlepšom úmysle nechať prekliať osobu alebo skupinu ľudí, ktorých nenávidíte, nechať si nafŕkaním starého Pitralonu požehnať zbrane hromadného ničenia, s úctou a bázňou požiadať najvyššiu autoritu, aby vaše dieťa bolo mužského pohlavia, alebo poprosiť, nech vás nadprirodzená sila bez návštevy lekára a vedomia vašeho partnera zbaví kvapavky, ktorú ste si doniesli zo služobky, tak verte vo mňa. Ja vám to všetko umožním. Odovdzajte mi svoje mysle, vieru v lepšiu budúcnosť a rozumný, malý mesačný poplatok na prevádzku tejto tak prepotrebnej duchovnej služby. Ja vám s prehľadom ponúknem vieru v jarný vánok, kameň mudrcov, vieru, že vás kamaráti za chrbtom neokydávajú, vieru v nič aj vieru vo všetko. So mnou môžete veriť v čo len chcete. Slobodne, bez obmedzení, pokrytectva, bez skrytých nákladov, drobného textu v zmluve či výnimiek, pri ktorých sa vám nedostane rozhrešenia. Toto všetko len u mňa v jednom balíku. All inclusive, tutti frutti a la carte. Do konca týždňa aj so zľavou. Ale ak vám stačí len trápny náboženský mekáč bez záruky, tá neoriginálna, nevýživná, stokrát prevarená patlanina bez tvaru, chuti a zápachu, zájdite si do hocijakej z tradičných náboženských vývarovní. Majú stánky pomaly na každom rohu. Ich korporátne školení salesmeni v nabýskaných uniformách vám nasľubujú hory-doly, ukážu na miliónkrát ochytaný obrázok údajného zázraku a zoberú vám z peňaženky posledný cent. Potom mi ale nechoďte pred prah mojej svätyne vyplakávať, že lačníte po pravom spirituálnom zážitku, ktorý nikoho nediskriminuje a že ste zas sadli na lep nejakému pokútnemu šamanovi. Jednak si to zaslúžite a jednak by som z vás nemal žiaden prospech. Verte mi, milí čitatelia, keď už nič iné, tak aspoň tú predposlednú vetu.

 

Michal Oberman

Pridajte komentár