Skip to main content

Ako to mal rád CHe (Mýty a legendy)

Aký je rozdiel medzi mýtom a legendou?

Značný. Častokrát sa ale stane, že legenda prerastie v mýtus. Opačne to veľmi nefunguje.

Jedným z #HomoSapiens, ktorý má za možno pár dekád našliapnuté z legendy do mýtického sveta je argentínec, ktorý je doteraz modlou na ostrove slobody. Čo sa vám hneď vybaví, keď sa povie Kuba?

Revolucionár Che to asi nemyslel zle, minimálne tak si to vysvetlil. Po svojom. Určite veril myšlienke, za ktorú bojoval. Spolu s kamarátom Fidelom, boli strojcom jednej z revolúcií, ktorá sa zapísala medzi tie najznámejšie.

 

che guevera castro fidel

 

Neprináleží mi hodnotiť jeho presvedčenie, nie som historik. Nepatrí sa mi ho označiť za zločinca a vraha, ani za hrdinu, nepoznal som ho a nežil v tej dobe.

V každom prípade je jeho tvár, napriek údajnému nesúhlasu rodiny vysoko predajným artiklom a obľúbenou značkou, myslím, že dnes by bol tiež veľmi slušným influencerom a mal by milióny followerov a možno aj prenasledovateľov.

Pil, fajčil a miloval ženy

Ako každý chlap s testosterónom, mal aj tieto záľuby, niekto by povedal neduhy. Čo poviete dámy, robí to každý pravý muž? 😊

Skúsim to tipnúť. Aj takto, úvahou, vznikali mýty a legendy. Začneme od konca.

Aké ženy sa páčili Chemu? 😊

No podľa mňa hlavne tie, ktoré verili, že filozofia, ktorú mladý, progresívny argentínec vyznával, je tá pravá. Súčasťou nej bolo neholdovať ničomu, čo pochádza z Ameriky, presnejšie z USA. Predpokladám teda, že kapitalistická móda nebola ich silnou stránkou. Vzrastom boli jeho obľúbené ženy asi priemerne vysoké, oči mali ako uhlíky, vlasy a pleť samozrejme tmavšie. Charakter a srdce divotvorné.

Koľko žien neodolalo jeho šarmu a moci, to sa asi nikdy nedozvieme, ale možno by to mohol vypátrať kamarát #MubaDrak, ktorý aktuálne na Kube pracuje a dá sa povedať, že aj prevažne žije. Skúsim mu to nadhodiť.

Čo pil? 😊

Tu je asi všetko jasné. RUM. Kubánsky rum, z kubánskej cukrovej trstiny. Ak ma znalosti neklamú v tej dobe, keď sa mu s Fidelom podaril prevrat, ešte známy podnik vlastnila rodina #Bacardí. Následne, keď Fidel skonfiškoval v prospech akože ľudí a spoločnosti, čo sa dalo, premenoval aj značku na Havana Club. Ale rum zostal kubánsky. Či pil aj nejakú inú nealko vec netuším, ale s istotu viem povedať, že Coca-Cola to nebola.

Fajčil?

Keď si hodíte do Google jaho meno, zjaví sa vám prevažná väčšina fotiek s cigarou v ústach. Takže, áno mal aj túto neresť. Húlil!!! (A možno aj to!)

Aj keď u mňa vzniká polemika, či do výrazu fajčiť zahrnúť aj cigary, ktoré sa spravidla „nešlukujú“. Lekár by mi asi odpovedal jasne. Je to ale taká moja obhajoba, že si zvyknem nejakú tú, tvárim sa, že na stehnách peknej ženy ušúľanú nádheru užiť.

Legenda vraví

No a dostávame sa k legende, povedačke, ktorá sa medzi kubáncami považuje za realitu. Aspoň tak mi to vykreslil, už spomínaný #Mubadrak.Teraz budú valiť oči a pravdepobodne krútiť hlavou tí, čo si tie výrobky voňajúce po stehnách mladej ženy užívajú so mnou, či už doma, alebo po cigarových baroch.

Prišiel ku mne. #MubaDrak. Doniesol Behike a kubánsky rum. Vyžiadal si dva malé podtanieriky od kávy. Do jednej nalial trochu rumu. Do druhej dal dve lyžičky medu.

„Teraz si užiješ, jak to mal rád Che! Rozťaháš to a sem si to budeš polla chuti semtam omáčať“ (použitá reč – originál nitrančina)

Prvých 15 sekúnd som stratil reč. Rozťahával som Behike, ktorá je jedna z tých drahších cigár a rozmýšľaľ, ako oddialiť ten úkon, ktorý mi naisto tú ľahučkú ladnú chuť pokazí.

Omočil som.

Do medu.

Zaujímavé. Priznám sa, že chutilo. Omočil som ešte pár krát. Nie nerozmočila sa. Omočíš len zľahka. Chuť údeného medu je naozaj veľmi zvláštna. Skúsite?

Dnes to občas praktizujem. A viete čo? Mám ďaľší fakt, ako obhajujem svoju neresť. Med snáď nespochybní žiadny lekár. 😊

#MubaDrakovi som dal za úlohu zistiť nejaký vierohodný zdroj, ktorý jasne dokazuje túto legendu. Zatiaľ ho nepredložil, ale zanovito tvrdí, že kubánci to proste vedia...

#Ďuro

P.S.1 Vešiam to na sociálnu sieť do skupín, kde sa pôžitku a cigarám nebránia. Som zvedavý na reakcie.

P.S.2 Ešte raz ďakujem, za plechové tabuľky, ktorú mi kamarát priniesol.

cheguevara cuba

 

Pridajte komentár