Skip to main content

In víno Veritas, vo víne je pravda. (Mytologická ÚVAHA)

Hovorí sa, že po víne je človek otvorenejší, úprimnejší, bez zábran. Živočích, ktorý povie pravdu. A nie len po víne. Tento blahodárny vplyv má vraj každý alkohol.

„In Vino Veritas“ – platilo to v starovekom svete, platí to dnes a bude to platiť, kým tento veselostný mok bude v našej obľube. O dávnej histórii a pôvode vína sa dočítame rôzne fakty, ale ani jeden z nich nie je jednoznačný.

Dionýzos

Dionýsos alebo Bakchos, je starogrécky boh vína, vinohradníctva, úrody, plodnosti a zábavy. Samozrejme syn Dia s božskými génmi, ktoré často vedú až k divokým orgiám. Patrí to k tomu. Aj staroslivosť o plodnosť je v jeho popise práce.

Bohovi vinohradníctva sa v mytologickom svete prirodzene pripisuje objav vína. Podľa wikipédie sú dve verzie. V jednej mu pomáhal Kentaur a druhá naznačuje to, čo sa dočítate na priloženom linku. KLIKNI SEM.

Boh veselosti sa veľakrát zobrazuje ako starší, skúsený uvedomelý pán. Vždy v dobrej spoločnosti krásnych, ovínených, zvodne a sporo odetých dám. Obraz, ktorý každému mužovi v strednom a vyššom veku vlieva do žíl predstavu, ktorá mu dáva nádej, že bude dobre.

 

 

Starnúť ako víno

„Starneš ako víno.“ – osobne som túto lichôtku, ešte nedostal. Myslím, že z nej mám malú obavu. Milovníci tohoto lahodného moku vedia, že staršie víno nemusí byť pre kulinára zrovna to pravé, čo poteší jeho chuťové bunky. Obzvlášť, ak je to víno bežné, v tom najhoršom prípade akostné. Áno, existujú aj vína archívne. Ale nikto sa nezaručí, či po otvorení nebudú zvetrané a vetchej chuti.

My muži sa vidíme, ako víno svieže, mladé „božolé“, perlivé a rezké – nehovorte nám, že starneme! 😊 (Ale väčšinou máme tú pravdu. 😊 )

Užívať si treba,

v každom veku nás to poteší. Potecha ducha má veľa podôb. Jedna z nich, v ktorej sa ocitneme veľakrát, je tá veselá, divoká, bez zábran, s vôňami života, ktoré máme radi.

Či je vo víne pravda? Je to podstatné?

Vivat Dionýzos, náš obľúbenec!

 

#Ďuro

 

P.S.1 Ondro Michálek – autor obrazov, ku ktorým píšem úvahy má rád Primitivo. Je to vidieť.

P.S.2 Naše spoločné úvahy nájdete TU.

Pridajte komentár