Skip to main content

Prinášali obete - oni to vedeli. (Mytologická ÚVAHA)

Bohom treba priniesť obete - ONI to vedeli. A aj my od nepamäti vieme, že bez toho to nejde.

V mytológii je kult obetí neoddeliteľnou súčasťou bytia. Cieľom môže byť spása duše, zaistenie večného života, víťazstvo vo vojne, ale aj budúca hojná úroda a aj iné nižšie ciele a plytšie dôvody. Obetovať treba.

Biblickým Bohom zamýšľaná obeta Abraháma milovaného syna Izáka, ako dôkaz oddanosti, bola len skúškou ochoty bez unhappyendu. Iní bohovia Zemekruhu, doťahovali svoje nároky do konca. Teda podľa nás, to bolo potrebné. 

Kult boha Mithru

Mithraizmus ovládol náboženstvá skrze staroveký svet. Boh Mithra obetoval kozmického býka a my ľudia, sme to po ňom opakovali. Býk predstavoval veľký majetok, ale čo neurobíme pre to, aby boli Bohovia spokojní?
Keď sú  spokojní Bohovia, darí sa aj nám. Hodnotná obeta? Prečo nie? Veď nech sú oni za všetko zodpovední. Na čo iné by sme si ich vymysleli.

 Dnes to je zložitejšie

Obzvlášť, keď pripustíme, že za svoje šťastie a spokojnosť sme zodpovední úplne sami. Nespoľahnúť sa na vyššiu moc, je ale obetou samého voči sebe. Takáto obeť málokomu vonia.

Pre šťastie a úspech, treba položiť na oltár vlastné úprimné úsilie. Ak si uvedomíme, že to inak nejde a pustíme sa do toho v dobrej viere, vôňa čerstvo upečeného koláča, zaplaví náš príbytok. Poteší všetky naše zmysly a aj tie nezmysly.

Pomôž si človeče, aj Boh ti pomôže.
Vedeli to ONI, mohli by sme si to definitívne uvedomiť aj MY.
Oplatí sa.

#Ďuro

 

P.S.1. Akú obetu ste naposledy urobili vy? Pridajte koment na sociálnych sieťach. Potešíme sa.

P.S.2. Kliknite SEM. V sekcii VoxProArt nájdete aj ďaľšie mytologické úvahy, inšpirované pripravovanou výstavou MIO - Ondreja Michálka.

Afrodita by MIO

Pridajte komentár