Skip to main content

Čo sa deje v dome nekultúry? (VšeObecný POSTREH)

„Ideme plesať!“, kričí už od vchodových dverí Jano a nadšene máva Tereze. Terke sa zalesknú oči. Znamená to, že si kúpi nové šaty. Veď je to obecný ples, nemôže mať tie, čo minulý rok! „No dobre.“ prikývne jemne zarazený Jano. Nenechá si pokaziť radosť z plánovaného výjazdu do sveta, ktorý sa honosne trbliece a hrdí názvom „Obecný bál“.

 

Čas kultúrnej nekultúry

Ledva sa vzpamätáš z novoročných osláv a už ti beží v telke „Ples v Opere“ (Eee, tento rok už bol? Alebo má stále pandemickú červenú?). Myšlienka plesu sa ti zahniezdi v hlave a kým si na nejaký nekúpiš lístky, cítiš sa ako bez jednej nohy.

Obecný bál. Hlavne na vidieku sa táto aktivita veľmi cení a teší sa naň pol dediny. Teší sa pred ním a aj na príbehy po ňom. Veď na Obecnom plese, nie je o úsmevné, silácke a aj trápne situácie núdza. Je o čom rozprávať minimálne do Bielej soboty, kedy sa koná zábava, na ktorej tiež nemôžeš chýbať. Ak ju teda pán farár nezakážu, lebo si dobre pamätajú, čo sa dialo na fašiangových plesoch. Dajú to aj káravo do kázne...

Obecný parlament, hasiči, futbalisti, dôchodcovia a dokonca aj záhradkári sa predháňajú, kto bude mať lepšie ceny v tombole, kto lepšieho dídžeja a kto vychytá nebodaj živú kapelu, má v tejto prestížnej prekáračke takmer vyhrané!

 

Kulturák si užije

Kulturák je načinčaný, balóny nafúkané od rána. Väčšina z nich na zeleno. *** 
Pre staručký kultúrny dom je to udalosť, pri ktorej si slastne zavzdychá a niekedy sa aj napije. Po zemi sa začína rozlievať cca po polnoci, biele, červené, rum aj borovička. Z kuchyne ťahá vôňa slepačej polievky a rezňov, podávaných s dvomi druhmi zemiakov a ryžou. Kultúrny dom si to užíva naplno.

Sem-tam mu vadí, že sa v jeho kútoch nájde čo-to nepekné, a keď sú už jeho toalety mierne neznesiteľné, chodia hlavne chlapi von. Tebe by sa páčilo, keby si ťa niekto celé fašiangy značkoval?

Ale tá hudba a tanec pred 12tou, to poteší jeho oči. Svetlá a lasery sa z jeho okien, zlievajú do svetelnej šou, ktorá spôsobuje závisť u okoloidúcich, ktorí sa ku lístkom protekčne nedostali.

Dom nekultúry?

No dovoľ! A toto tvrdí kto?

Však raz za čas, si treba vypiť! Čo sa ti nepáči? Národ slovenský si to užije vrchovato a milé spomienky sú navždy zapísané v hlavách baviacich sa rezidentov a sem-tam aj na stenách kulturáku. Je to každoročná krása. Obleky, kravaty, róby, sukne, nové šaty, chlapi veselí, ženy radostné a na konci, aj ten pán farár dojatý. Samozrejme len vtedy, ak je pozvaný. Beda tomu plesu, ktorý ho nepozve. Organizátori, by mali pamätať, že na druhý deň je nedeľná omša s kázňou!

Hrdelný trest tomu, kto vymyslel Suchý Február! :-)

#Ďuro

P.S.1. Ak máš nejaký pekný, zábavný príbeh z plesu, radi si ho prečítame v komente na našom Facebooku. 

P.S.2. *** - ak si 40+, asi rozumieš. Ak mladší- za socializmu a tiež kúsok 90-tok, sa fúkalo do tyčinky s balónikom na konci. Ak bolo vypité- tyčinka zozelenela- hovorovo povedané: "Nafúkal si zelený balónik".

 

Pridajte komentár