Skip to main content

Ako byť šťastný? (Mytologická ÚVAHA s návodom)

"Čo je to Štestí, muška jenom zlatá, co kolem si lítá".  Už ste to niekde počuli, však? Filmová hláška z klasiky Škola, základ života! je platná dodnes.

Ako chytiť šťastnú muchu za pačesy? 

Keďže mucha šťastia si poletuje nevypočítateľne a náhodne, musíš byť "klikař".  Asi neexistuje lepší výraz, ako označenie človeka, ktorému Šťastie sadne na nos úplne náhodou. Ale podľa múdrosti: "Nikdy nehovor nikdy",to vylúčené nie je. 

Bohyňa Šťastia Euphrozína

Dcéra koho iného, ako najvyššieho Boha Dia. Eufrosyné – "Potešujúca srdce", je bohyňou šťastia, radosti, stelesnením pôvabu a krásy.  (Zdroj: Wiki)
Nebola jedináčik, mala sestry. Všetky krásne pôvabné, volali ich „Charitky“. Medzi bohmi i ľuďmi boli všeobecne obľúbené - rozdávali radosť a láskavosť, pomáhali skrášľovať život.

 


Ako mať v živote Šťastie?

Grécka mytológia návod neuvádza. Ak vychádzame zo spomenutého predpokladu, tak môžeme napríklad čakať. Čakať a veriť, že nám tá šťastná mucha a zároveň nejaký ten pečený holub spadne z neba. Ak to náhodou vyjde, je toto nezaslúžené šťastie naozaj šťastím? Mám podozrenie, že je to skôr prekliatie. Asi od iného boha z Olympu. Poznáte takého "klikařa?"

Je tu aj druhý spôsob. Pracovať, makať, urobiť všetko pre to, aby sme tú poletujúcu šťastnú mrchu ulapili. Myslím, že to ide. Stojí to veľa úsilia, práce a možno vrások, ale výsledok sa dostaví. Ten pocit je neopísateľný, zaslúžený a pretrvá.

Kecy? Možno áno. 
Euphrozína by možno vedela prezradiť. 
Mlčí. Asi usilovne maká. Šťastie nie je zadarmo!

#Ďuro & #MIOsigned

 

P.S.1 Maká aj Ondrej Michálek -  MIO autor obrazu na ktorom vymenil muchu za krásny diamant. Usilovne maľuje aj preto, že chystáme mytologickú výstavu. V Bratislave. Sleduj nás.

P.S.2 Ondrej robí aj krásne litografie. Môžeš si ich pozrieť aj TU.

 

Pridajte komentár