Skip to main content

Petr Hapka, bohém, vetešník?

Tí, ktorí čítate tento článok a narodili ste sa v Československu, určite nezaváhate pri mene Petr Hapka a na otázku, “Kto je Petr Hapka?" v československom Milionárovi za 1000 Korún odpoviete správne.

Otázkou je, či by ste vedeli správne zaškrtnúť aj všetky možnosti. 

Keďže ste poniektorí už zistili, že u nás existuje kategória Hapkárna, tušíte, že sa niečo chystáKto nás bude čítať minimálne do konca novembra, dozvie sa.

Golem, náš veľactený kolega, ktorý je jeden zo zakladajúcich členov portálu o všetkom a pre niektorých aj o ničom, je medzi nami prevažne považovaný za kamenného muža z inej planéty, ktorý má o jeden “šém" nad očami navyše. Myslím, to v dobrom. Proste vie, ako zaujať. 

Veď čítajte jeho kompozične nezvyčajné a kvetnatý článok.

Golem mal tú česť Petra spoznať a dokonca spolupracovať na projektoch. Čítajte tuteda ak chcete. :-)

Rozhodol som sa, že mu položím na tému českého skladateľa, speváka a vetešníka niekoľko otázok.

 

Kto bol pre teba Petr Hapka a ktorú možnosť v ČS milionárovi, by si zaškrtol?

Bol to bezpochyby lokálny génius, mimoriadne charizmatická osobnosť (keby som bol baba, tak mu dám), invenčný skladateľ, dôveryhodný mystifikátor, rozhľadený a sčítaný týpek s výnimočnou slovnou zásobou a teda bohatým verbálnym prejavom s istou porciou nostalgie archaizmov – podobne ako Jan Saudek.

 

Vysvetlíš nám výraz “VETEŠNÍK”?

Za veteš Česi spravidla považujú všakovaké možné krámy. Kto má napozeraný film nedávno zosnulého Jiřího Menzla „Slavnosti sněženek“, vie, že kvintesenciou vetešníctva tam bola postavička v podaní Jaromíra Hanzlíka. Samotný Bohumil Hrabal, ktorý poskytol knižnú predlohu, jeden čas pracoval v Zberných surovinách a tak o tom niečo aj vedel. To Hapka bol iný prípad. Keď práve nekomponoval, nakopol svojho Harleya a vydal sa zdanlivo bezcieľne českou krajinou. Vo „vesničke“, ktorá sa mu zapáčila zastal pred „hospodou“, aby si tu zvlažil hrdlo pivečkom „jako křen“. Miestni štamgasti ho pochopiteľne okamžite opoznali a to nahrávalo jeho plánu. Prisadol si k nim. Keď to došlo tak ďaleko, ako mal v pláne („Jó, to by sa paňmáma divila, kohože jsem to přived!“), dal sa pozvať na práve upečené buchty s „povidlama“. A ako tak sedeli a dialóg viazol (majster sa čoraz neomalenejšie rozkukával), zrazu špitol: „A copak to asi tak máte na půjdě, pantáto?“ Hostiteľovi zasvietili oči a odviedol maestra na povalu. Ten zaprášené objekty skúmavým okom vyhodnotil a s predstieraným nezáujmom prehodil len tak na pol úst: „Za tohle bych vám moh´dát – ať nežeru – pět stovek, nemá to sice prachžádnou cenu, ale já jsem holt vetešník. Zítra bych poslal Avii…“ O chvíľu si plácli a na ten obchod aj pripili domácou pálenkou, Hapka si chvatne nasadil koženú kuklu s archaickými okuliarmi, v ktorých vyzeral ako vážka, s hrmením nakopol chopper a o chvíľu sa stratil vo zvírenom prachu. Almaru s intarziami, stolík či iný kus za „hubičku“ nadobudnutého starožitného nábytku dal zreštaurovať a predal ho za tučný násobok nadobúdacej ceny. Aj doma to mal zariadené výlučne starožitnosťami – jeho kamenný dom na Okoři tak trochu pripomínal múzeum.
 

Čo sa podľa teba skrýva pod označením človeka, ktorý sa označuje ako “BOHÉM"?

No, najskôr asi trochu vyosený excentrický týpek – najskôr umelec.

 

Myslíš, že Petr bol aj bohém?

No doubt. Bezpochyby. Spávať chodil na svitaní a nevstával skôr ako o štvrtej. Kto ho poznal, vedel, že dohadovať si s ním termíny pred touto hodinou je zhola nemožné a márne. K jeho bohémstvu ďalej patrilo mystifikátorstvo, zbožňovanie žien – splodil sedem detí a okrem dvoch manželstiev tu boli zástupy mileniek. Ako ostávajú za ľadoborcom kryhy, za Hapkom za váľali zlomené srdcia a záznamy z interrupčných komisií. Jeho posledná milenka bola – mimochodom - od neho o plných 48 rokov mladšia študentka.

 

Pán Hapka, mal veľmi dobrý vzťah k ženám, dalo by sa povedať, že bol zvodcom?

Hovorí sa to. Vedel ženy očariť charizmou, intelektom a hlavne slobodomyseľnosťou.

 

Ty si tiež umelec, hudobník a skladateľ. Aké typy žien priťahujú ľudia ako vy? :-)

Ženy túžiace po vybočení zo všednosti – možno. Neviem – nemám s tým ktovieaké skúsenosti.

 

Petr mal vraj rád mačky. Viem, že mačky nájdeme aj u vás doma. Čím sú mačky pre teba výnimočné. Inšpirujú ťa?

Hapka choval na Okoři 12 mačiek a všetky poznal po mene. U nás doma koexistuje šedá mačka Buba s čiernym kocúrom Jazzom a psíkom Le Uškom. Mačky sú autonómne bytosti, ktorým nič nevnútiš. Robia si, čo chcú. Pritom sú inteligentné, vraj vidia duchov, vedia vyťahovať choroby a v telesnom kontakte, keď ich máte na kolenách a hladkáte ich, pôsobia upokojujúco. Ich pradenie má špecifickú frekvenciu, podľa mňa blízku frekvencii vesmíru.

 

Vieme, Petr už skladá hudbu, možno niekde aj pre Perinbabu. Čo by podľa teba robil dnes? Dozvedel si sa, že mal ešte nejaké, teraz už nenaplnené plány?

Samého by ma zaujímalo, či niečo dlhodobo plánoval. Skôr nie. On si všetky ambície vrchovato splnil, zakázky k nemu chodili samy, vyberal si, čo by sa mu páčilo… Nekonečne ohlasovaná Perinbaba bude zrejme s jeho hudbou z tej pôvodnej, hoci som zachytil, ako sa niekde Ondra Soukup „holedbal“, že boli s Janom Jiráskom oslovení, aby sa toho ujali. Uvidíme, ja len dúfam, že Petra moc „nenaserú“ a nebude tam hore z toho otrávený.

 

Čo sa chystá Golem pre naše a tiež neskrývane jeho potešenie sa dozviete v nasledovných týždňoch. Bude to stáť za to. Hlavne pre tých, ktorí mali Petra a jeho tvorbu radi.

#Ďuro a #Golem

Pridajte komentár