Skip to main content

O človečenstve (MUDROVAČKA a cestovateľské zamyslenie)

Ak máš aj ty rád cestovať, či už z dôvodov pracovných, oddychových, alebo iných, určite ťa napadne všímať si správanie a zvyky ľudí danej krajiny a či chceš, či nechceš zamyslíš sa nad tým.

Krajinu robia ľudia a ich mentalita. Samozrejme na to neexistuje žiadna relevatná metrika a vzorec, ale domnievať sa a možno aj s určitou mierou správnosti môžeš.

Som na Ukrajine v Kyjeve, v presne tej reštike, kde som už písal dramatickejšie príbehy.

Zdá sa mi, že čím "chudobnejšia" krajina, tým srdcom lepší ľudia.

Poviem len tri príklady z tohoto mesta.

- taxikár mi vo vyšších teplotách podáva fľašku vody. Šokovaný prijímam a pýtam sa, či je to nejaká marketingová akcia. Povedal nie, veď je teplo, dajte si.


- v cudzom meste blúdiš a zablúdiš. Kukáš sa zmätený po okolí a hneváš sa na šípku #GUGLmaps, ktorá sa točí bezprízorne dookola.

Prikročí k tebe domáci a opýta sa, či s niečím potrebuješ pomôcť. Ty bočíš, lebo máš pocit, že niečo chce. Veď už si bol medzitým v Egypte/Turecku, kde je táto taktika národným športom. NIE, on chce pomôcť úprimne. A toto sa mi tu stalo už viackrát.

- kupuješ si suverény :-) na domov, ako darčeky. Pred akýmsi chrámom, vidíš staršiu pani, ktorá robí doma handmade brošne, podľa ukrajinských vzorov. Jasné, podporíš ju. Je rada, že si si kúpil dva kusy v hodnote asi 8 EUR a oči jej žiaria šťastím. Podávaš jej peniaze v hodnote cca 10 EUR s vetou, to je pre Vás, podporím Vašu prácu. Ona odvetí "NET, nezaslúžim si to."

Ak by si mal pochybnosť, či ti rozumela, vyvediem ťa z omylu - hovoril som na ňu rusky - trošku si pamätám a trochu som sa za posledné dva roky naučil.

 

No a teraz položme otázku: "SÚ TO NÁHODY, ALEBO SME TAKÍTO BOLI AJ MY 30 ROKOV DOZADU?"

Podotázka znie: "Nie je náš konzumný život, ktorí si už nevieme predstaviť bez kopy peňazí, trochu chudobný a peniazmi skazený? Že nám uchádza akési človečenstvo - to prečo sme vlastne ľuďmi."


Nie nechcem moralizovať, tiež som #HomoSapiens a sem-tam podľahnem. Veď, keď máš a môžeš si dovoliť, je to minimálne príjemné.

Budem rád, ak nám pridáš koment a podiskutujeme možno aj na túto tému.
 

#Ďuro

P.S.1 Kedy si naposledy len tak podal fľašu vody cudziemu človeku?

P.S.2 Snažíme sa o názorový portál. Darí sa nám to? Kategória Homo Sapiens, na ktorú môžeš kliknúť, obsahuje mnoho článkov, nad ktorými si môžeš polámať hlavu. Šak ŤUKNI SEM. :-)


 

Pridajte komentár