Skip to main content

Domenico Zipoli (NEVÁŽNE o vážnej hudbe a futbale s Mišom)

Dôkazov a faktov na to. ako sa žilo na začiatku 18.-teho storočia, máme hojne. História sa už písala, ľudia tej doby už písať vedeli, aj keď zďaleka nie všetci.

Priznajte sa, kto sa už nezamyslel nad tým, že by si chcel urobiť aspoň jednodňový výlet do minulosti?

Spisovatelia a filmári určite. Sám si spomínam na niekoľko aj na obrazovke tématicky spracovaných filmov, ktoré sa snažia odhaliť skutočnú realitu vtedajšieho bytia.

Žiť v časopriestore Domenica Zipoliho sa zdá byť vcelku lákavé.

Kto by sa nechcel narodiť v Toskánsku, ktoré je dnes synonymom dobrého vína a perfektného výletu za krásami a históriou Talianska?

Predstava perfektného života toho veku, je aj v mojej hlave a práve sa popri pustenom Youtube- PUSTI si aj ty, snažím naladiť aj na písanie tohoto článku – úvahy a malej propagácie vážnej hudby.

 

 

Za zvukov jeho vcelku veselej organovej skladby, privieram oči a zrazu sa prechádzam po Florencii, kde Domenico minimálne podľa Wikipédie začal štúdiá.

Je november a nie je mi zrovna najteplejšie. Pozriem na nohy a vidím na nich vetché topánky. Asi som si vsugeroval nesprávnu predstavu. Pravdepodobne sa v tej dobe nevolám Medici a tak sa rýchlo snažím vrátiť do mojej obývačky s podlahovým kúrením v roku 2021 o nejakú tú rovnobežku vyššie.

Hneď sa mi tá vážna hudba zdá krajšia.

Ozaj myslíte, že v tej dobe existoval výraz vážna hudba?

Googliť sa mi to nechce, ale relatívne zdravý a logický odhad mi hovorí, že asi nie.

Okrem potulných spevákov, ktorí v tej dobe iste nevypredávali štadióny, pár muzikantov, čo mali to šťastie, lebo občas zahrali na dvore šľachty, hudbu ako takú, pre bežný pospolitý ľud tvorili a interpretovali v chrámoch.

Či ju označovali za hudbu sakrálnu- to je tiež otázka.

Ak je medzi čítajúcimi, nejaký väčší odborník na históriu tej doby, či už života, prípadne hudby, budeme radi keď napíše koment.

Talian s menom špičkového futbalistu (privrel som oči, ozýva sa Merčiak: „Zipoli si stavia loptu na biely bod rozbieha sa a!!! Nedal!“), trafil do čierneho minimálne jeden krát. Jeho dielo Sonate d´Intavolatura, mu prinieslo všeobecné uznanie aj v Ríme.

Zaoberal sa prevažne tvorbou cirkevnej hudby a skladieb pre organ a čembalo.

Zipoli je považovaný za najnadanejšieho jezuitského hudobníka a misionára, ktorý prispel k rozvoju prirodzeného hudobného nadania obyvateľov koloniálnej Južnej Ameriky.

zipoli mesjar

 

Michal Mesjar

Keby som mal priradiť, za ktorú futbalovú repre by nastúpil Michal, bol by asi slovinec a dal by som ho do obrany. Ukážte mi, ktorý útočník by ľahko prešiel cez Mesjara.

Ale inak je Michal, už z nášho portálu známy spolupútnik a tvorca hudboných hádaniek primárne organista – hráč na uctyhodný nástroj, ktorý nájdeme prevažne v kostoloch.

Mišo ale veľa typickej sakrálnej hudby neinterpretuje. Zaujíma ho skôr tá s prívlastkom „vážna“.

Krátky, zaujímavý rozhovor s Mišom aj s jeho typickým smiechom nájdete TUTOK.

Napriek tomu sa ho spýtame na pár otázok:

Máš rád futbal? Hrával si ho, prípadne hrávaš doteraz?

Ako dieťa som futbal hrával . No priznám sa , že s mojou aktuálnou kondičkou na beh by som tento šport nezvládol . Ale veľmi sa mi páči tímový duch tejto disciplíny .

Čo máš „nové“?

Netrpezlivo očakávam svoj prvý profesionálny videoklip , ktorý zrealizovala firma molča records. Osobne si prácu týchto  chalanov (René Bošela a Robo Bošela), veľmi vážim. Klip ma predstavuje ako klaviristu s ožnosťou hrania na obradoch , svadby , vernisáže atď...

V klipe účinkuje tiež moja bývala študentka klavíra Nina Hatalová , aktuálne študentka tanca na Všmu. Veľké poďakovanie, by som rád venoval majiteľovi podniku Da Andrea (Andrea Ena), ktorý podporil vznik môjho klipu sprístupnením  priestorov jeho nádhernej reštaurácie pri horskom parku .Tiež vychádza moje nové CD Domenico Zipoli -  Complete organ works. (Ako prvé moje CD vzniklo v spolupráci Slovenského , Poľského a Nemeckého vydavateľstva)

mesjar ha

Prečo práve Domenico Zipoli?

Fascinovala ma myšlienka , ze na malom kuse plastu dokážem uchopiť celý kompozičný svet jedného skladateľa. Je to v porade už druhý skladateľ, ktorého som kompletne predstavil.

 

Je niekto, komu by si chcel za spoluprodukciu a podporu svojho nového CD poďakovať?

V prvom rade by som rád poďakoval Prvej Stavebnej Sporiteľni , ktorá sa v týchto ťažkých časoch stala partnerom projektu. Tiež by som rad poďakoval hudobnému fondu a manželom Tesarovičovcom.

 

S novým CD držíme Michalovi palce a veríme, že bude aj v budúcnosti s VoxPopuli spolupracovať.

Veľmi si ceníme jeho prítomnosť a kreatívu pri nahrávaní Háda a jeho AUDIOsamizdatov. (KLIKNI SEM)

Prezradíme, že vznikla myšlienka veľého organového koncertu, hneď na jar, ak to pandémia dovolí.

 

#Mišo a #Ďuro

 

P.S. Pripájame kúsok Zipoliho

 

mesjar klavir

 

Pridajte komentár