Skip to main content

Čo Slovák, to, čo len chceš

Prečo píšem? Možno aj preto, že tým občas potrebujem zo seba niečo dostať.
Verte mi, dobre mi to padne. Už ste skúšali terapiu písaním? :-)
 
V tomto článku, by som sa chcel povenovať poznaniu, ktoré som nadobudol za 42 rokov svojho života. 
Môj kamarát bude mať pri tomto článku pocit, že som nahnevaný, on tvrdí zakysličený, ale nie, ja iba konečne dostanem von v názorovom článku, to, na čo som prišiel dlhodobým pozorovaním svojho okolia, teda ľudí, s ktorými mám interakciu.
 
Odkedy dokážem vnímať veci po svojom, všímam si, že v mojom okolí sú ľudia, ktorí mi vždy vedeli poradiť. Je to fajn pocit, keď máte niekoho, kto sa vyzná a môžete sa ho kedykoľvek opýtať na názor, nie?
 
Asi to poznáte, väčšinou dostávate odpoveď a názor aj vtedy, keď sa nepýtate.
A tomu, by som sa chcel povenovať.
 
Moja kolegyňa #llebeda (viď insta - oplatí sa), napísala pred časom článok Čo Slovák, to marketér. Veď si prečítajte.
 
Samozrejme tento postreh neplatí len v tejto oblasti, v ktorej má každý pocit, že má vkus a je kreatívny. 
 
Platí to vo všetkých smeroch počnúc vecami psychiky, politiky, cez architektúru, varenie, šport, či už aktívny, alebo pasívny, no proste všade, kde sa dá a hlavne nedá.
 
Psychika
 
Kto by túto situáciu nepoznal, platí to hlavne pri ženách zaručené rady ako na mužov. Kolegyňa #Škvarilová by o tom určite vedela, tiež kvetnato rozprávať. BTW chystám s ňou podcast, snáď to do Vianoc vyjde :-)
Zaručené rady ako ho, ju dostať pod kontrolu, ako sa správať, keď máš podozrenie, že ťa podvádza, ako sa chovať pri rozvode, ako vychovávať deti a mnoho ostatných zaručene nútivých rád, si už určite vypočul od svojich známych, kolegov, kamarátov, každý z nás.
 
Je tu niekto, kto môže povedať, že ich úspešne aplikoval do praxe a vždy mu len pomohli?
 
Politika
 
Odborníkov a politológov pribúda vždy, keď sa začína zvolebnievať. Ale aj v medzivolebnom období nás je dosť. Obzvlášť v časoch korony vie byť každý z nás minister zdravotníctva, hospodárstva, zahraničných vecí, ale myslím, že nám tu pribudlo aj veľa  multifunkčných ľudí s krstným menom IGOR. Veď prečo by sme mali byť odborníci len v jednej oblasti, keď vieme všetko. Všetko, čo treba urobiť, aby sme zvládli krízovú situáciu. 
 
Vedieť, či ísť doprava, alebo doľava, byť liberál, rozhodnúť o ľudskom živote, toto všetko samozrejme s výkladom a použitím vetných konštrukcií s imperatívom. Napríklad: “Toto MUSIA robiť predsa takto!”, s dôrazom na slovo MUSIA!
 
P.S. Doteraz čakám článok, od dobrého kamaráta, ktorý vraj so susedom prišiel na to, ako zreformovať školstvo na všetkých úrovniach. Sľúbil, možno to raz príde. Väríme! :-)
 
Témy s konšpiráciou, kto vlastne ovláda svet, s témou ako signál 22G je cesta ako ovládnuť svet, ako je korona len istý výmysel, s tvrdením, že ten prvý netopier bol naočkovaný isto napríklad dedom, pôvodom z Maďarska, ktorý popritom ako bojuje o holý život a aby sa zajtra zobudil, konečne začal ovládať svet. A keď nie svet, tak aspoň jeden kontinent.
 
Architektúra a dizajn
 
Staviam dom.
Nevedel som, že každý druhý človek okolo mňa vyštudoval architektúru a dizajn. A nie univerzitu hocijakú, aj najväčšie mená svetových architektov by bledli závisťou.
 
Pri otázke, ako sa ti darí, a odpovedi: “Práve vyberám obklad do kúpeľne.”, varujem všetkých, ktorí sa chystajú kúpeľňu robiť, alebo prerábať. NEUKAZUJTE, aké obkladačky, vaňu, sprchu ste si vybrali! V 90% prípadoch dostanete veľa nútivých postrehov a rád, ako je, to, čo ste vybrali zlé a ako to má byť v inej farbe a presne také podobné ako majú oni doma. Samozrejme aj s ponukou, že vám dajú kontakt, kde to kúpiť a za akú cenu.
 
Rady samozrejme vyšpičkované čarovným slovíčkom, s čiarou s bodkou na konci, “MUSÍŠ!"
 
Kuchyňa
 
“Dnes som navarila, toto MUSÍŠ skúsiť!”, volá mi kamarátka a posiela fotku prehnanú cez filter, aby som ju postol na Instagram Bez_receptu, ktorý som si založil, ako dôsledok korony, keď bolo treba variť a piť, aby sme prežili.
Postol som, ľudia majú radi #foodporn. Pochváliť sa tým, čo navarili, na tom nie je nič zlé, práve naopak, býva to často inšpiráciou pre iného variča.
 
Problém prichádza vtedy, keď navaríš, keď príde na návštevu a nechutí to presne tak, ako to urobila ona. Lebo si si napríklad dovolil experimentovať s jej receptom, ktorý získal Mišelina.
 
 
Šport
 
Ako športovať, kedy, akú záťaž voliť bicyklom do kopca, samozrejme MUSÍŠ nastaviť, ti vie povedať každý z tvojich kamarátov a známych, ktorí vyhrali TDF (Tour de France) a keď nevyhrali, tak určite získali minimálne jednu horskú prémiu.
 
To, že sa národ mení na trénerov s certifikátom najvyšším, hlavne pri každom čo i len menšom neúspechu národného tímu, je snáď už súčasťou folklóru tak, ako Detvianske slávnosti.
 
Prečo nedal chytať toho, čo pred tým vychytal zápas v druhej nemeckej lige, veď je úplne jasné, že tamtú strelu by chytil ako nič.
Prečo urobil tú päťku tak nezmyselne a prečo nedal na začiatok presilovky pred bránu toho veľkého obrancu, je nepochopiteľné pre každého kvalifikovaného trénera s miskou čipsov a europivom pred telkou o uhlopriečke cez jedenapolmetra.
 
Dnes MUSIA vyhrať, ak to urobia tak, ako som povedal.
 
Marketing?
 
Z mojej skúsenosti sa stretávam s klientmi, teda potenciálnymi klientmi, ktorí sa chcú stretnúť, lebo vraj chcú poradiť, ako s marketingom. 
Na stretnutí ale radia oni mne, lebo veď sami vedia najlepšie, ako to funguje. Prečítali celý Google 2 krát a absolvovali 1 online školenie.
Väčšinou ich nechám sa vyrozprávať, lebo MUSÍM.
 
Potom im poviem svoj názor človeka, ktorý robí pár rokov marketing v rôznych segmentoch a má nejaké reálne skúsenosti. 
Dozviem sa, že to nebude fungovať a že to čo rozprávam nie je pravda, lebo všetko ide aj inak a hlavne rýchlejšie s výsledkom, ktorý sa musí dostaviť už o mesiac.
 
Potom sa opýtam, prečo sa vlastne chceli stretnúť, keď to vedia robiť najlepšie.
Odpoveď býva väčšinou zvláštna. Nakoniec som veľmi rád, že to robiť nemusím.
 
Ak chcem byť vtipnodrzý opýtam sa, či aj svojmu zubárovi radia, ako má vyvŕtať a zaplombovať zub.
Tam vraj nie, lebo to neštudovali...
 
Ak toto číta nejaký marketér, určite má podobnú skúsenosť.
 
Ľudské ego
 
Nie prvý krát, na tomto názorovom portále odznela myšienka, že ľudské ego zabíja ľudí, vzťahy a planétu.
 
Myslím, že ako prvý krok by sme sa mali naučiť mať rešpekt pred názorom, vkusom a pohľadom druhého. Pripustiť, že náš názor, cítenie a vkus nie je bohorovný a nie je jedným z elementov, na ktorom stojí vesmír, alebo teda aspoň naša Mliečna dráha.
 
Veľmi dôležité je nedávať názor a neradiť, keď sa nás na názor a radu nikto nepýta a nežiada ju. Je fajn rešpektovať myslenie a vkus, cit pre dizajn druhého. 
 
Kľudne povedať: “Vieš čo, mne sa to nepáči, ale ak si spokojný/á ty, je to tvoja voľba a ja som rád, že sa ti to páči."
 
Je to veľmi ťažká úloha. 
Učiť sa pokore by malo byť poslaním každého z nás. Pokora a sebareflexia ešte nikomu, nikdy neublížila.
 
Ako tretí element v komunikácii by sme sa mohli naučiť voliť slová.
Nie je menej agresívne a slušné skúsiť používať namiesto nútivého slovesa MUSIEŤ, formu, ktorá nikomu nespôsobuje problém. 
 
PODĽA MŇA BY SI MOHOL SKÚSIŤ
 
JA BY SOM TO MOŽNO UROBIL INAK
 
MOHOL BY SI POROZMÝŠLAŤ, ČI BY SI TO
 
Pokúšam sa aplikovať tieto výrazy len v prípadoch,keď ma niekto o môj postoj a radu poprosí.
 
Mýlim sa? Máte iný pohľad na vec?
 
Budem veľmi rád, keď mi napíšete koment, pod článok, alebo na Facebooku.
 
#Ďuro
 
P.S. Dva dni po uverejnení som dostal od jedného čitaťeľa na FB konštruktívnu kritiku, ktorú považujem s ohľadom na tento článok za správnu. Odhliadnúc od iných článkov, kde sa priznávam k tomu, že aj ja som Homo Sapiens a mám svoje neduhy, v tomto som to nedostatočne akceleroval a možno vôbec nie. :-), čo bolo chybou, ktorá neospravedlňuje.
 
Toto by raz mohol byť možno väčší názorový portál. Ja píšem články #naprvú, ako svoj názor, nevraciam sa veľmi k obsahu, možno semtam niečo doplním.
 
Prečo? Lebo také sú názory aj na ulici. Nikto nestráži ich obsah, dĺžku a zmysel, prípadne nezmysel. Ospravedlňujem sa tým, ktorých sa články nejak dotknú, ale toto je kategória Homo Sapiens a ja neviem, resp. nechcem byť len neutrálne opisný.
 
 
 
 
 

Pridajte komentár