Skip to main content

Cez 1500 rokov nazad, tak, ako dnes (SOBOTNÉ zamyslenie)

Sobotné zamyslenie. (Lockdownové ponaučenie spred viac než 1500 rokov).

 

Mudrci učili: Keď je v meste mor, ostaňte doma, t.j. obmedzte čas, ktorý trávite mimo domu ako sa hovorí vo verši: “A nik z vás nevyjde z dverí domu až do rána.” A v inom verši sa hovorí: “Poď môj ľud, vstúp do svojich izieb a zatvor za sebou dvere; ukry sa na krátky čas, kým hnev nepominie (Iz. 26: 20). A (ďalší) verš hovorí: “Vonku bude ničiť meč a v izbách hrôza” (Deut. 32: 25).

 

Gemara sa pýta: Aký je dôvod pre citovanie dodatočných veršov, uvedených spojením “a (verš) hovorí”? Prvý verš sa zdá byť (predsa) dostatočný na to, aby človeka poučil, že keď je mor, tak sa nemá vychádzať z domu. Gemara odpovedá: Keby niekto chcel povedať, že prvý verš, ktorý hovorí, že nik z vás nevyjde von do rána, sa týka iba noci, človek by si (potom) mohol myslieť, že na deň sa tento princíp nevzťahuje; Gemara preto učí: Poď ľud môj, vstúp do svojich izieb a zatvor za sebou dvere.

 

A kvôli tomu, keby niekto chcel povedať, že platí to, že je lepšie ostať vnútri tam, kde vnútri nie je strach, ale kde vnútri strach je, tam by si človek mohol myslieť, že bude lepšie, keď vyjde von a bude v spoločnosti - medzi ľuďmi, Gemara uvádza verš “vonku bude ničiť meč a v izbách hrôza”. To znamená, že i keď (vnútri) v izbách bude panovať strach, vonku bude ničiť meč, tak bezpečnejšie je ostať vnútri.

 

(Talmud Bavli; Bava Kamma 60b).

 

#Bordeaux

P.S. Kolegova rubrika pre náročnejších čitateľov TU. Nájdete viac.

 

Pridajte komentár