Skip to main content

Bohovia nie sú dokonalí. (ÚVAHA o pokušení)

„Si jedna z milióna.“ Veta zo širokého repertoáru povrchne smiešnych a aj hlbších replík skúsených zvodcov a kurizérov. Funguje to? Myslím, že áno. O slabostiach a pokušeniach Homo Sapiens sa dajú písať romány.

 

Majú Bohovia slabosti?

Na túto otázku vám neodpoviem presne, pretože „Viem, že nič neviem...“ (Čítaj TU) Záleží od toho ktorí. Kresťanstvo to napríklad nepripúšťa. Iné mytológie áno.

Starogrécka mytológia s mnohopočetným Olympom, vykresľuje Bohov podobne náchylných k slabôstkam a pokušeniam, ako to platí u nás ľudí. V povestiach sa to priam hemží situáciami, ktoré to potvrdzujú. A aj preto sa to nám smrteľníkom dobre číta a pozerá na obrazovkách, lebo je to oslobodzujúce. Keď už Bohovia nie sú dokonalí, prečo by sme mali byť my?

 

Len jedna z milióna

Astreya, smrteľníčka, pozemšťanka (umiesená z hliny?) s hnedými, očami a jemne drzým pohľadom. Hviezdna dcéra otca z Mykén a otrokyňe z Tróje. Dokonalá postava, lesklé vlasy s vôňou orgovánu a mámivé prsia, za ktoré by si kľudne obetoval býka. (klikni SEM)

Posol Bohov, bôžik Hermes ju objavil na dvore vládcu Mykén, keď niesol posolstvo od Boha Dia. Zamiloval sa. Nedalo sa inak. Opantala ho svojím pohľadom a nadhľadom, ktorý láka každého muža, ženu, a aj iné stvory, ktoré majú srdce a nedosiahnuté túžby.

 

Mio ondrej michalek

 

Čo dokáže pozemská krása?

Po návrate na Olymp si zamilovaného Hermesa všimol Zeus. Vytiahol z neho to, čo ovládlo jeho ducha a urobilo z neho roztopašného a mentálne rozkolísaného boha. Pozemsky plytký pocit, ktorý ho opantal a drží sa ho, bez možnosti krátkodobej liečby. Láska. Či už platonická, alebo tá pravá. To je ten cit, ktorí z nás robí veselých, silných, nevraživých, závistlivých, žiarlivých a zraniteľných.

Správa o slabosti posla bohov, sa prehnala rýchlejšie, ako by to dokázal rošíriť on. Také posolstvá nemajú nohy. Letia si rýchlejšie ako svetlo. Kto by sa nechcel doťahovať a pohrávať sa s Astreyou -  krásnou pozemšťankou?

Sám veľký Boh blesku, jeho manželka Héra sa pokúšajú naviazať toto mámivé spojenie. Okrídlený kôň Pegas sa tomu snaží  brániť a vzdorovať. Spojenie s krásnou pozemskou bytosťou, je možno prísľubom niečoho iného, ako v svete božstiev. Nepoznaného, hravého a smrteľne príťažlivého. Tento pozemsky obyčajný, hlinený vírus, môže čoskoro ovládnuť aj ďaľších rezidentov Olympu.

Čo nám ľuďom závidia Bohovia, ktorí majú asi všetko?

Myslím, že práve tú našu sladkú pominuteľnosť.

 

#Ďuro a #MIO

P.S.1 Koho je tá ruka úplne vľavo? :-)

P.S.2 Viac mytologických úvah nájdete TU.

P.S.3 S Ondrom pripravujeme výstavu s vernisážou na tému mytológia. Tento krásny obraz, je najväčším, ktorý budete môcť vidieť v Bratislave od 20. apríla.

 

Pridajte komentár